Může ve městě existovat divočina? Možná to zní jako nesmysl, když města rostou na úkor přírody. Přírodní procesy jsou ovšem všudypřítomné a probíhají i ve městě. Ostatně příroda nezná hranice. My máme souslovím „divočina ve městě“ na mysli taková místa, kde není zástavba, nikdo se o ně moc nestará a právě díky tomu si uchovala nebo znovu získala přírodní charakter.
Pro město je významná jakákoliv zeleň, tak proč podporovat divočinu místo úhledných parků? Protože neméně důležitá je rozmanitost. Rostliny a živočichové, kterým upravená městská vegetace nevyhovuje, mohou najít útočiště právě v různých typech městské divočiny. A kdo ví, třeba se v ní objeví nějaká jedlá nebo léčivá rostlina, anebo nějaký hodně zajímavý druh živočicha, kterého ve městě nikdo nikdy předtím neviděl. A potom divočina je krásná a má své kouzlo, nikdy se neokouká, protože je pokaždé jiná. Současně spolu s další městskou zelení plní mikroklimatickou funkci (ochlazuje), zpomaluje rychlý odtok vody ze zástavby, snižuje prašnost, zvyšuje vlhkost vzduchu, poskytuje živočichům životní a hnízdní prostor, potravu i úkryt a stín. A znovu připomeňme ohromnou přednost divočiny – nic nestojí!
Chcete se o městské divočině dozvědět víc? Běžte ji navštívit!
Pokud se chcete inspirovat předem, čtěte metodický list , kde kromě informací k ekologii městské divočiny naleznete tipy na zajímavá přírodní místa v Plzni.
Další podrobnější informace se můžete dozvědět z výstavy, kterou nabízíme pro školy a neziskové organizace zdarma k zapůjčení.